Angína

Angína je zápal lymfatického tkaniva v hltane. Najčastejšie postihuje krčné mandle, párový orgán lymfatickej sústavy, ktorej úlohou je v prípade potreby vytvárať imunitné látky – lymfocyty. Môže však dôjsť k situácii, že pri zápale (angíne) sa samé stanú ložiskom nákazy. Angínu môžu vyvolať vírusy alebo baktérie. V prvom prípade má ochorenia spravidla ľahší priebeh, závažnejšia je bakteriálna angína.

Najčastejšie ju spôsobujú streptokoky, ktoré sa pri neliečenej a opakovanej infekcii môžu dostať do krvi a u ľudí s oslabenou imunitou, seniorov či kardiakov môžu vyvolať endokarditídu (zápal srdcového svalu). Medzi klasické prejavy angín patrí bolesť v hrdle, zdurené lymfatické uzliny, na krku, vracanie, bolesť hlavy a zvýšená teplota. Oba typy angín sa liečia spravidla neinvazívne – vírusová angína antivirotikami, bakteriálna antibiotikami. Pri opakovaných zápaloch lymfatického tkaniva je alternatívou operačný zákrok pri lokálnej anestézii a následná laserová terapia.

Podobné služby:

 

Ušno-nosovo-krčná ambulancia

Ceny konkrétnych zákrokov ambulancie plastickej a estetickej chirurgie nájdete na našej stránke Cenník. Ak máte otázky, kontaktujte nás a radi vám odpovieme.

Napíšte nám