Problémy slona Dumba - odstávajúce uši sa vyplatí prišiť už v detstve

Odstávajúce uši spravidla nemajú vplyv na ich funkčnosť, z estetického hľadiska ich ale mnohí vnímajú negatívne. Časovo nenáročným chirurgickým zákrokom sa však dajú upraviť do želanej polohy.

Odstávajúce ušné boltce alebo ich iné deformity sú otázkou vrodených predispozícií, človek ich však môže získať aj počas života, napríklad po úrazoch či operáciách. V mnohých prípadoch sa s touto odchýlkou na vzhľade ťažšie vyrovnáva okolie ako samotný majiteľ odstávajúcich uší – posmešky na jeho adresu však paradoxne môžu byť práve tým stimulom, na základe ktorého začne dieťa či teenager spolupracovať pri rozhodovaní či kozmetickú operáciu uší podstúpiť alebo nie.

Prečo ísť na operáciu v detstve?

Napriek tomu, že tzv. otoplastiku je možné spraviť aj v dospelosti, je práve vek medzi šiestym a desiatym rokom života pre tento zákrok najideálnejší. Ušné lalôčiky sú už plne vyvinuté a aj samotný zákrok je oveľa menej bolestivý ako u starších osôb a dospelých. Podľa náročnosti operácie (dá sa upraviť aj šírka, výška alebo sklon ucha) prebieha zákrok buď v lokálnej (častejší prípad) alebo celkovej anestézii (najmä u menších detí).

Priebeh zákroku

Pritiahnutie ušných boltcov je v ponímaní modernej estetickej chirurgie považované za bežný zákrok a trvá približne hodinu. Zákrok prebieha nasledovne. V priestore za uchom sa odstráni prúžok kože a obnaží chrupavka ucha. Tá sa v prípade potreby jemne zabrúsi do požadovaného tvaru a pripevní k hlave pomocou vstrebateľných stehov. Koža za uchom sa zašije a tvar ucha sa ešte dodatočne upraví modelačnými stehmi, ak je to nutné. Ihneď po operácii sa hlava pacienta obviaže elastickou bandážou.

Ako to bude vyzerať po operácii?

Bandáž je vhodné meniť každý deň a postupne sa dá nahradiť jemnejším obväzom. Pár dní po operácií môžu byť uši ešte opuchnuté a dosť výrazne bolieť. Bolesť sa dá tlmiť liekmi a opuch by mal v priebehu dvoch týždňov úplne zmiznúť. Zhruba v rovnakom čase by malo dôjsť aj k vybratiu modulačných stehov. Počítajte s tým, že úplné zhojenie tkaniva môže trvať aj viac ako mesiac, výsledok však má trvalý charakter.