Chrápanie

Chrápanie vzniká vibráciou mäkkých tkanív horných dýchacích ciest, najmä mäkkého podnebia počas spánku

Chrápanie  vzniká vibráciou mäkkých tkanív horných dýchacích ciest, najmä mäkkého podnebia počas spánku
Pritom dochádza k uvoľneniu horného šijového svalstva hltanu pri nedostatočnej podpore napätia ochabnutých svalov v nosohltane. To spôsobuje, že sa mäkké podnebie každým nádychom ľahko rozochveje – vibruje a tieto vibrácie spôsobujú typický zvuk chrápania.

 

Chrápanie je problémom nielen ľudí, ktorí majú poklesnuté a plantajúce mäkké podnebie, ale aj pre tých, ktorí majú inú prekážku v horných dýchacích cestách, napr. vybočenú nosovú prepážku, ktorá delí nos na dva nosné priechody, nosové polypy... Dočasné chrápanie môže spôsobiť aj obyčajná nádcha. Spomínané prekážky v dýchacích cestách  spôsobujú, že pacient nevie dýchať nosom, v spánku má pootvorené ústa. Ak takého pacienta trápi ešte aj ochabnuté mäkké podnebie, chrápať môže veľmi hlasito, pričom pri spánkovom apnoe môže na krátku dobu prestať úplne dýchať, pričom sa na nedostatok kyslíka spravidla zobudí a nevie hneď zaspať. Keď sa takýto stav opakuje počas noci niekoľkokrát, človek vstáva ráno veľmi unavený, nevyspaný a podráždený.

Chrápaním trpí občas každý človek. V prípade, ak chrápanie spôsobilo akútne ochorenie dýchacích ciest, je iba prechodné. Po týždni, keď infekt ustúpi, ustúpi aj chrápanie.Rovnako chrápaním reaguje aj pacient, ktorý je unavený z celého dňa, keď žije vo veľkom strese. Keď si oddýchne, ďalšiu noc chrápať nemusí. Oveľa ťažšie riešiteľné je chrápanie spôsobené obštrukciou dýchacích ciest. Ak sa u ušno-nosno-krčného lekára potvrdí, že chrápanie spôsobuje prekážka v dýchacích cestách, pacient by mal podstúpiť operačné riešenie. Špeciálnymi prístrojmi vieme upraviť pokles a ochabnutie mäkkého podnebia. Na  našej klinike to riešime  najnovšou technikou – vysokofrekvenčnou plazmocíziou- ňou sa docieli zjazvenie a stiahnutie sliznice napr. mäkkého podnebia a po  zahojení sa podnebie podvihne a spevní. Prístroj má rôzne koncovky a nože a pomocou nich sa môže operovať takmer nekrvavo a s krátkou dobou pooperačného hojenia nielen podnebie, ale aj mandle, nos, lymfatické uzliny, vybočená nosová priehradka či nosové polypy.

Chrápaním často trpia obézni ľudia, pretože u nich je sťažený nielen nádych, ale aj výdych,. Bránica tiež nie je v úplne normálnej polohe a tým že pacienti mávajú veľ tuku, výrazne sa zaťaží aj krvný obeh a s tým priamo súvisí aj nedostatok kyslíka, sťažený pohyb hrudníka, bránice. Obézni pacienti spravidla chrápu väčšiu časť noci a je jedno v akej polohe spia. Riešením je úbytok na telesnej hmotnosti, čím sa výrazne zlepší aj obehový systém, organizmus je menej zaťažovaný a dýchanie počas noci a dňa výdatnejšie- s väčším prísunom kyslíka.

Spánkové apnoe znamená, že pacient počas spánku na niekoľko sekúnd prestane dýchať, ostáva bez prístupu kyslíka.Ak sa prísun kyslíka opakuje viackrát za noc a každú noc, spôsobuje to výraznú únavu a vyčerpanosť. Pacient sa v noci budí, nemôže spať a ak zaspí a objaví sa znovu apnoe, kolobeh sa opakuje. Dochádza k rôznym potiažam ako  napr. tŕpnutie končekov prstov, bolesti hlavy, občasné pichanie na hrudníku, únava, celková nepohoda, depresia i podráždenosť.

Krátke zastavenie dýchania počas spánku sa môže vyskytnúť aj u pacientov s problémami horných dýchacích ciest. Neznamená to však, že každý pacient, ktorý má vybočené nosnú priehradku, alebo polypy v nose či poklesnuté mäkké podnebie bude mať ťažkosti s dýchaním. Je to individuálne a závisí od typu a stupňa obštrukcie dýchacích ciest. Prvým signálom by mohlo byť napr. dlhodobo sťažené dýchanie počas dňa. Zvýšená únava a zadýchanie aj pri pomerne malej fyzickej záťaži, sťažený nádych nosom, kde pacient si musí pomáhať pootvorenými ústami. Typickým príkladom dýchania ústami a výrazného chrápania sú aj detičky, ktoré majú zväčšenú nosohltanovú mandľu. Po odstránení zväčšenej nosohltanovej mandle sa problém odstráni.

 

Ak je to  potrebné, urobí sa endoskopické vyšetrenie nosa a nosohltana, Rtg alebo CT prínosových dutín. Ak odstránime prekážku v dýchaní pri ochoreniach dýchacích ciest, alebo stabilizujeme pacienta s neurologickými ťažkosťami, porucha dýchania počas spánku sa upraví. Niekedy je to dosť dlhá a komplikovaná cesta k dobrému výsledku. Správne určenie diagnózy je polovica úspechu. Náplasti na nos doporučované niektorými firmami majú len dočasný efekt, pretože náplasťami sa nerieši príčina. Naopak liekmi vieme stabilizovať pacienta tak, že sa mu uvolnia dýchacie cesty pri opuchnutej sliznici u pacientov s chronickou nádchou, alebo sa aplikujú lieky pred spánkom na úpravu spánku a dýchania. Dôležitý je aj  nácvik dýchania nosom počas dňa u pacientov, ktorí majú sťažené dýchanie pre ochorenie horných dýchacích ciest. Veľmi dlho si na dýchanie nosom zvykajú aj malé deti po vybratí nosohltanovej mandle.